Results

Updated after the shows

19th August Dressage & Showjumping

BD Introductory A

Place Rider Horse Dressage Score Collectives

  • 1st Emma House Daisy 67% 67
  • 2nd Kay Mahoney Corker Gold Dust 67% 66
  • 3rd Katie Pressler Chester 66.50% 67
  • 4th Sammie Sheppard Thistledown Willie Winkie 65.70% 66
  • 5th Hattie Leger Reggie 65.20% 65
  • 6th Hilary Perryman Buttslawn Fanfare 64.10% 65
  • 7th Deborah Andrews Miki 64.10% 64

BD Prelim Test 7 (Rev 2016)

  • 1st Jodie Lyng Mackney carrabawn 71.80% 69
  • 2nd Beryl Randall Choc Block 69.30% 68
  • 3rd= Sophie Mahoney Corker Gold Dust 66.80% 66
  • 3rd= Emma Tillett Sam 66.80% 66
  • 5th Emma House Daisy 66.10% 65
  • 6th= Marney Acres Rocco 65.90% 65
  • 6th= Rhiannon Matthews Daffy 65.90% 65

BD Prelim Test 13 (Rev 2016)

  • 1st Clair Hood Miss Bounty 71.46% 58
  • 2nd Juliet Hamm Grey Alley 70.40% 57
  • 3rd Adrian Planer Tuco 67.50% 53
  • 4th Leila Royle-Davies Franklyn’s Footprint 67.29% 54
  • 5th Josette Planer Zanthus 66.88% 54
  • 6th Alice Yardley Ranger 64.80% 51
  • 7th Debbie Gordon Streamstown star 63.75% 51

BD Novice Test 27

  • 1st Josette Planer Zanthus 63.57 50
  • 2nd Josette Planer Tuco 62.14% 50

Class 8 50

  • 1st Lola Cullingham Brian
  • 2nd Lexie Cullingham Birkinbrook Juliet
  • 3rd Olivia Boult Bugsy
  • 4th Sammie Sheppard Thistledown Willie Winkie
  • 5th Keira Baker Billy Sox
  • 6th Nicola Tilbrook Rubble
  • 7th Debbie Gordon Streamstown star

Class 9 60 Place Rider Horse

  • 1st Lexie Cullingham Birkinbrook Juliet
  • 2nd Lola Cullingham Brian
  • 3rd Debbie Gordon Streamstown star
  • 4th Keira Baker Billy Sox
  • 5th Hilary Perryman Buttslawn Fanfare
  • 6th Sian Smith Weeble
  • 7th Sofia Rothwell Whisper

Class 10 70

  • 1st Sofia Rothwell Whisper
  • 2nd Jenny Craig Lady Kara
  • 3rd Sophie Mahoney Corker Gold Dust
  • 4th Clair Hood Miss Bounty
  • 5th Juliet Hamm Grey Alley
  • 6th Josette Planer Zanthus
  • 7th Hannah Gregory Pentrepiod Mesiah

Class 11 80

  • 1st Helen Craig Toby
  • 2nd Jenny Craig Lady Kara
  • 3rd Hannah Green Spirit
  • 4th Emma Tillett Sam
  • 5th Hannah Gregory Scotsman of Cairnargat
  • 6th Alice Yardley Ranger

Class 12 90

  • 1st Helen Craig Toby
  • 2nd Hannah Green Spirit
  • 3rd Elaheh Baradar Luna

22nd July Dressage & Showjumping

SJing results

50cm:

  • 1st – Keira Baker – Billy Sox
  • 2nd – Lola Cullingham – Brian
  • 3rd – Isabelle Brand – Minnie
  • 4th – Grace Hemus – Mario
  • 5th – Mia Moller – Sparrow
  • 5th – Poppy O’Leary – Mini Marianne
  • 7th – Megan Connelly – Leo

60cm:

  • 1st – Isabelle Brand – Minnie
  • 2nd – Grace Hemus – Mario
  • 3rd – Chloe Hammond – Firenze
  • 4th – Jess Haley – Woody
  • 5th – Lucy Sartiaux – Bedwelty Ayesha
  • 6th – Megan Connolly – Leo
  • 7th – Paige Blackmun – Liam

70cm:

  • 1st – Laura Fontes – Carlo
  • 2nd – Lexie Cullingham – Lyndu
  • 3rd – Hattie Moody – Woody
  • 4th – Hillary Perryman – Buttslawn Fanfare
  • 5th – Misty Mason – Bedwelty Ayesha
  • 6th – Sophie Mahoney – Corker Gold Dust
  • 7th – Emma Zawadzki – Colourclass

80cm:

  • 1st – Katie White – Bea
  • 2nd – Megan Bird – Bellamont Cliff Hugo
  • 3rd – Laura Fontes – Carlo
  • 4th – Elaheh Baradar – Luna

90cm:

  • 1st – Megan Bird – Bellamont Cliff Hugo
  • 2nd – Elaheh Baradar – Luna

Dressage

BD Introductory A

  • 1st Lexie Cullingham Llyndu Provocateur 75.20%
  • 2nd Lola Cullingham Brian 68.70%
  • 3rd isabelle Brand Minnie 68.70%
  • 4th Milly Barratt Mowgli 68.30%
  • 5th Katie White Bea 67.60%
  • e 6th Beth Foley Huckleberry 67.60%
  • e 6th Hilary Perryman Buttslawn Fanfare 67.60%

BD Prelim Test 7 (Rev 2016)

  • 1st Clair Hood Miss Bounty 70.20%
  • 2nd Ellie Dunachie Killeen Boy 69.50%
  • 3rd Sophie Mahoney Corker Gold Dust 64.50%
  • 4th Emily Willis Silverado 63.60%
  • 5th Marney Acres Rocco 61.40%
  • 6th Beth Foley Huckleberry 61.40%
  • 7th Carol Carini Sir Buzzble Bee 60.90%

BD Prelim Test 13 (Rev 2016)

  • 1st Clair Hood Miss Bounty 69.20%
  • 2nd Phoebe Turner Blaze 67.90%
  • 3rd Ellie Dunachie Killeen Boy 65%
  • 4th Hilary Perryman Buttslawn Fanfare 58.90%
  • 5th Alice Yardley Ranger 56.90%
  • 6th Ines Alves Whisky GL 55.90%
  • 7th Becky Shepherd Liam 54.40%

BD Novice Test 27

  • 1st Laura Fontes Carlo 75.4%
  • 2nd Phoebe Turner Blaze 69.8%
  • 3rd Liz Mcguinness Chester 66.1%
  • 4th Libby Macintyre Autumn’s Eclipse 64.3%

30th June Evening Dressage – Sponsored by Fitter Rider

BD Introductory C

  • 1st Emma Barton Fisherstown Brat (William) 64.35%
  • 2nd Scarlett Short Goldie 63.48%
  • 3rd Steff Creff Superfly 63.26%
  • 4th Jess Muscat Daisy 62.83%
  • 5th Orla Wheeler Bea 62.17%
  • 6th Naomi Williams Mouse 59.13%

BD Prelim Test 7 (Rev 2016)

  • 1st Nick Dulake Harley 66.82%
  • 2nd Ellie Dunachie Killeen Boy 65.45%
  • 3rd Lottie Beadle Magic 63.86%
  • 4th Ellen Cook Superfly 62.95%
  • 5th Carol Carini Sir Buzzble Bee 62.73%
  • 6th Alice Marks Sully 62.27%
  • 7th Rachel Jones Lilli 61.14%

BD Prelim Test 12 (Rev 2016)

  • 1st Phoebe Turner Blaze 74.40%
  • 2nd Nick Dulake Harley 70%
  • 3rd Ellie Dunachie Killeen Boy 69.40%
  • 4th Emma Barton Fisherstown Brat (William) 68.20%
  • 5th Rachel Jones Lilli 67.80%
  • 6th Sophie Hopper Scooby Kilkeary 67.60% 7
  • th Susan Bowen Wiggy 64.40%

BD Novice Test 28 & BD Elementary Test 42 

  • 1st Liz Mcguinness Chester 68.50%
  • 2nd Sophie Hopper Scooby Kilkeary 66.80%
  • 3rd Phoebe Turner Blaze 66.25%
  • 4th Natalie Stephens Killeen Boy 62.34%
  • 5th Josette Planer Zanthus 62.10%

25th June Eventers Challenge Sponsored by Howe to Towe

50/60 

  • 1st Keira Baker Billy Sox
  • 2nd Sophie Walker Dark Star
  • 3rd Kelly Comerford Danny
  • 4th Asa Palmstierna Constable Murphy
  • 5th James Parker Anytime Aurora
  • 6th Charlotte Haynes Aggie A La Folie

60/70 

  • 1st Asa Palmstierna Constable Murphy

70/80

  • 1st Juliet Hamm Grey Alley

27th May Dressage & Showjumping Results

Intro C – lead rein

  • 1st Savannah Williams Gemstone limelight 88.26%

Intro C

  • 1st Isabelle Brand Minnie 68.04%
  • 2nd Emma Barton Fisherstown Brat (William) 66.95%
  • 3rd Kelly Smith Wulfstan Coalport 66.30%
  • 4th Lorna Tinsley Django 64.13%
  • 5th Sally Walker Scrabble 63.48%
  • 6th Jane Hutchings Rosie Outlook 63.47%
  • 7th Annabel Lewis Montague Rebel 63.04%

Prelim Test 1

  • 1st Adrian Planer Tuco 69.21%
  • 2nd Julia Barnes Corsa 66.57%
  • 3rd Emma Barton Fisherstown Brat (William) 65.00%
  • 4th Annabel Lewis Montague Rebel 62.63%

Prelim Test 13 (Rev 2016)

  • 1st Rhianna Blair Danny 70.76%
  • 2nd Claire Spalding Doonaveeragh Mountain 69.03%
  • 3rd Josette Planer Zanthus 67.11%
  • 4th Suzi Kirby Dinky 66.90%
  • 5th Debbie Eastop Seasalt 65.76%
  • 6th Jenifer Davies Malin Dermo 64.04%
  • 7th Kylie Denheld Morelands Cool Earl 64.00%

Novice Test 24 & 27

  • 1st Ruby Mcgettigan (24) Templehill Sky 67.39%
  • 2nd Ruby Mcgettigan (27) Templehill Sky 66.42%
  • 3rd Josette Planer Zanthus 65.87%
  • 4th Claire Spalding Doonaveeragh Mountain 64.35%
  • 5th Jenifer Davies Malin Dermo 60.21%

Showjumping Results

50     

  • 1st Lily O’neil Mario  
  • 2nd Mili Cook Hector  
  • 3rd Iman Al Zawawi Zebedee Back To Front   
  • 4th Iman Al Zawawi Cloverhill Jesse  
  • 5th Sofia Michael Minnie             

60     

  • 1st Jenny Craig Lady Kara   
  • 2nd Rhianna Blair Danny   
  • 3rd Iman Al Zawawi Cloverhill Jesse   
  • 4th Linsay Lundgren Mario   
  • 5th Mili Cook Hector   
  • 6th Isabelle Brand Minnie             

70     

  • 1st Sydney Miles-Darby Rosie   
  • 2nd Clair Hood Miss Bounty   
  • 3rd Kylie Denheld Morelands Cool Earl   
  • 4th Jenny Craig Lady Kara   
  • 5th Josette Planer Zanthus   
  • 6th Sarah Ryan Ballylee Bouncer   
  • 7th Asa Palmstierna Constable Murphy             

80     

  • 1st Helen Craig Lizzy   
  • 2nd Clair Hood Miss Bounty

5th May – Evening Dressage – Sponsored by Fitter Rider

Class 1 BD Introductory C

  • 1st Julia Barnes Corsa 68.26%
  • 2nd Lea Black Swan 64.78%
  • 3rd Louise Poulter Yoda 64.78%
  • 4th Emma Barton Fisherstown Brat (William) 64.35%
  • 5th Katie Pressler Chester 63.04%
  • 6th Lorna Tinsley Django 60.87%
  • 7th Ella Bennett Practically perfect 60.43%

Class 2 BD Prelim Test 2

  • 1st Josette Planer Zanthus 68.10%
  • 2nd Darcey Parnham Grangeford Jack Junior 67.50%
  • 3rd Julia Barnes Corsa 66.50%
  • 4th Jodie Lyng Mackney carrabawn 61.80%
  • 5th Emma Zawadzki Nutley Jane 59.10%

Class 3 BD Prelim Test 19

  • 1st Ruby Mcgettigan Templehill Sky 70.60%
  • 2nd Claire Spalding Doonaveeragh Mountain 67.20%
  • 3rd Yasmin Hughes Ludden cross 63.30%
  • 4th Clair Hood Miss Bounty 59.70%
  • 5th Adrian Planer Tuco 58.10%

Class 4 BD Novice Test 22

  • 1st Ruby Mcgettigan Templehill Sky 65.10%
  • 2nd Yasmin Hughes Ludden cross 64.80%
  • 3rd Clair Hood Miss Bounty 57.50%